Naciśnij enter aby zobaczyć wyniki lub esc aby anulować.

Czy warto inwestować małe kwoty?

Inwestowanie – w przeciwieństwie do oszczędzania – kojarzy się z giełdą, dużymi kwotami, maksymalizacją zysków i ryzykiem strat, które mogą być nawet wyższe od włożonego kapitału w najgorszych przypadkach. Mogłoby się wydawać, że inwestowanie małych kwot jest bezsensowne i lepsze w takim wypadku będzie założenie nawet nisko oprocentowanego konta oszczędnościowego. Jak jest naprawdę – czy warto inwestować małe kwoty?

 

Im więcej pieniędzy inwestujesz w tzw. fundusze agresywne, tym większe zyski możesz otrzymać, ale wówczas ryzykujesz także stratami finansowymi. Na szczęście początkujący inwestorzy mogą uczyć się inwestowania w fundusze bezpieczne, czyli np. obligacje skarbowe.

O ile przed inwestowaniem warto posiadać zaplecze finansowe umożliwiające przeżycie co najmniej pół roku bez pracy, o tyle nie musisz inwestować ogromnych kwot – a na pewno nie całych swoich oszczędności! Człowiek uczy się na błędach, jednak nie powinno go to wiele kosztować.


Czy warto inwestować małe kwoty?

Tak – podobnie jak warto co miesiąc odkładać niewielką kwotę, niż nie robić tego w ogóle, sądząc, że małe oszczędności się nie opłacają. Znasz przysłowie ziarnko do ziarnka, aż zbierze się miarka? Podobnie jest z finansami.

 

Jeżeli chcesz przed inwestowaniem zebrać większą kwotę, na dobry początek możesz odkładać pieniądze na lokacie lub koncie oszczędnościowym. Powinieneś mieć możliwość regularnego dokładania małych kwot do oszczędności, a odsetki powinny regularnie się kapitalizować, aby kolejne były liczone od powiększonego kapitału.

 

Najbezpieczniejsza forma inwestowania nawet małych kwot to obligacje skarbowe. Nawet doświadczonym inwestorom zdarza się dla pewności trzymać w obligacjach pewną część środków jako formę zabezpieczenia. Ważne jest – na różnym poziomie doświadczenia – aby wybrać kilka różnych form inwestowania, a nie lokować wszystkie środki w jeden rodzaj inwestycji.

 

Eksperci finansowi jako formę inwestowania wymieniają także pożyczki społecznościowe, polegające na pożyczaniu małych kwot i zarabianiu na niedużych odsetkach. Chociaż pożyczek społecznościowych można udzielać poprzez specjalne serwisy, na których użytkownicy są zobligowani do podawania prawdziwych danych, z rzetelnością pożyczkobiorców bywa różnie.