Naciśnij enter aby zobaczyć wyniki lub esc aby anulować.

Różnica między kredytem a pożyczką

Jeżeli brakuje Ci pieniędzy w domowym budżecie, na pewno zastanawiasz się nad pożyczką od znajomych i rodziny. Jeśli jednak nie chcesz obarczać ich swoimi problemami albo zwyczajnie nie masz od kogo pożyczyć pieniędzy, zaczynasz zastanawiać się między pożyczką a kredytem. Czy wiesz, jaka jest różnica między kredytem a pożyczką i dlaczego od banku możesz nie dostać kredytu, a firma pożyczkowa udzieli Ci pożyczki o podobnej wysokości?

Pożyczka jest udzielana przez instytucje pozabankowe, nazywane potocznie firmami pożyczkowymi. Działają one na nieco innych zasadach niż banki udzielające kredytów, które są obarczone przeważnie większymi formalnościami, a decyzja o ich przyznaniu lub odmowie trwa dłużej. Jaka jest różnica między kredytem a pożyczką?

Pożyczka może być udzielona bez BIK

BIK to Biuro Informacji Kredytowej, do którego banki podają informacje o swoich klientach: wnioskach o kredyty i zaciągniętych kredytach (spłaconych, niespłaconych, w trakcie spłaty), otwartych kartach kredytowych, debetach na koncie itp. Dzięki temu w Twojej historii kredytowej w BIK widać, czy Twoje dotychczasowe kredyty były spłacane regularnie. Jeżeli tak nie było – bank może odmówić przyznania Ci kredytu, bo nie jesteś dla niego rzetelną osobą. Natomiast niektóre firmy pożyczkowe udzielają pożyczek bez BIK – za to mogą sprawdzić swoich klientów w rejestrach długów.

Pożyczka może być udzielona całkowicie online

Kolejna różnica między pożyczką a kredytem to sposób jej udzielenia. Pożyczka online nie wymaga od Ciebie osobistej wizyty w jakiejkolwiek placówce firmy pożyczkowej – wszystkie formalności dopełniane są online, a umowę do podpisania może przywieźć Ci do domu kurier. Banki także udzielają pożyczek online, ale jak kredyty mogą być one obarczone bardziej wymagającymi formalnościami i wymagać obecności w placówce. W przypadku małych kredytów banki też sprawdzają klienta w BIK.

Pożyczka może być zupełnie darmowa

To bardzo interesująca różnica między kredytem a pożyczką. O ile kredyty są oprocentowane i banki liczą sobie także prowizję, o tyle firmy pożyczkowe często udzielają pierwszym klientom całkowicie darmowych pożyczek. Na przykład pożyczasz 1000 zł – i po miesiącu oddajesz 1000 zł.

Różnica między kredytem a pożyczką według prawa

Zgodnie z przepisami prawa kredytu może udzielić tylko bank – taka jest zgodna z prawem nazwa tego zobowiązania finansowego, którego przeznaczenie zostało określone w umowie z bankiem (czyli kredyt jest hipoteczny, na samochód itp.). Kredyt jest regulowany przez Prawo Bankowe, a pożyczka – przez Kodeks Cywilny. Teoretycznie umowa pożyczki może mieć dowolną formę (np. mailową), ale zwykle podpisuje się dokumenty przywiezione przez kuriera.