Naciśnij enter aby zobaczyć wyniki lub esc aby anulować.

Jak przenieść konto do innego banku?

Wprowadzenie nowych opłat za prowadzenie rachunku bankowego, intratna oferta od konkurencyjnego banku dla kredytowiczów, opłacalny rachunek oszczędnościowy w limitowanym okresie, wyjazd za granicę – to jedne z wielu prawdopodobnych przyczyn przenoszenia konta bankowego do innego banku. Jak przenieść konto do innego banku, nie tracąc czasu i pieniędzy?


Przeniesienie konta bankowego do innego banku nie jest skomplikowane Jeżeli chcemy, w większości formalności może nas wyręczyć nowy bank. Jedynym problemem może być fakt, że likwidacja obecnego konta bankowego może nie odbyć się od ręki, ale ten proces jest zależny oczywiście od banku i okresu wypowiedzenia, jaki mamy określony w umowie.

W 2010 roku Związek Banków Polskich stworzył rekomendację zarządzającą, aby każdy bank ułatwiał swoim klientom przeniesienie konta do innego banku. Na czym polega przeniesienie konta do innego banku?

Przeniesienie konta do innego banku – bank załatwia formalności za Ciebie

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy banku w przeniesieniu konta, musisz udać się osobiście do placówki i wypełnić specjalny formularz, czyli wniosek o przeniesienie konta, oraz pełnomocnictwo, aby bank mógł działać w Twoim imieniu. Możesz go złożyć albo w swoim dotychczasowym banku, albo w nowym, aczkolwiek wówczas powinieneś mieć już w nim otworzony rachunek.

W takim przypadku wniosek o przeniesienie konta złożysz nawet online na stronie Twojego nowego banku – on zajmie się komunikacją z Twoim poprzednim bankiem. Jeżeli z jakiegoś powodu wniosek zostanie odrzucony (np. ze starego konta bank pobiera raty kredytu, rachunek jest powiązany z lokatą oszczędnościową), zostaniesz o tym poinformowany.

We wniosku o przeniesienie konta bankowego jest określone, jakie instytucje bank ma poinformować o zmianie numeru konta w Twoim imieniu. Taką informację musi dostać urząd skarbowy, ZUS, a także Twój pracodawca. Bank zamknie także wszelkie polecenia płatności z Twojego konta – zostaną automatycznie przeniesione na nowe.

Przeniesienie konta do innego banku – samodzielnie

Samodzielne przeniesienie konta do innego banku trwa dłużej, wymaga Twoich osobistych działań (bank Cię nie wyręcza) i oznacza więcej dokumentacji. Najpierw musisz złożyć wniosek zamknięcie konta w starym banku i otworzyć rachunek w nowym banku – numer nowego konta bankowego przekazujesz pracodawcy, urzędowi skarbowemu i ZUS-owi obowiązkowo oraz aktualizujesz wszędzie tam, gdzie był podany. Musisz pamiętać także o zamknięciu poleceń płatności w starym koncie i wprowadzeniu stałych, comiesięcznych przelewów automatycznych w nowym. Samodzielne przenoszenie konta bankowego trwa dłużej i wymaga więcej czasu, warto więc skorzystać z pomocy banku, aby Cię wyręczył. Ty w tym czasie możesz zastanowić się np. nad lokatą w nowym banku, której propozycję możesz otrzymać.