Naciśnij enter aby zobaczyć wyniki lub esc aby anulować.

Lepiej oszczędzać czy inwestować?

Chociaż oszczędzanie nie jest tym samym co inwestowanie, często myślimy o nich w tej samej kategorii – jako o drodze do pozyskania dodatkowej gotówki na wszelki wypadek czy określony cel. Oszczędzamy, aby odłożyć pieniądze na przyszłość – w tym samym celu inwestujemy, chociaż dzięki inwestycjom możemy skuteczniej pomnożyć swoje pieniądze. Jaka jest różnica między oszczędzaniem a inwestowaniem? Czy lepiej oszczędzać, czy inwestować?

Oszczędzać możemy np. na rachunku oszczędnościowym, na lokacie krótkoterminowej lub długoterminowej. Już najmłodsi uczą się oszczędzania w świnkach skarbonkach, jednak tak samo szybko dowiadują się, że pieniądze powinny na siebie pracować i dlatego warto inwestować – żeby pomnażać swoje zyski. O ile jednak oszczędzanie wiąże się z małymi stratami, o tyle z inwestowaniem jest inaczej. Mimo że pozwala na maksymalizację zysków, nie jest aż tak bezpieczne jak bierne oszczędzanie.


Oszczędzanie a inwestowanie – różnice

W przypadku oszczędzania na lokacie można co najwyżej stracić odsetki w przypadku wcześniejszej wypłaty pieniędzy z konta. Inwestowanie niesie ze sobą większe ryzyko, można bowiem stracić nawet większą część zainwestowanego kapitału lub totalną kwotę. Najgorsze przypadki lekkomyślnych inwestycji mogą przynieść nawet straty wyższe od zainwestowanego kapitału, dlatego inwestowanie pieniędzy zamiast oszczędzania musi być przemyślane.

Lepiej oszczędzać czy inwestować?

Oprocentowanie inwestycji jest zdecydowanie wyższe niż lokat oszczędnościowych, więc im większy kapitał, tym lepsze zyski – jednak trzeba liczyć się z jego utratą w najbardziej pesymistycznej wersji. Oszczędzanie jest nazywane przez ekspertów tzw. bezpiecznym graniem, a inwestowanie – ryzykownym.

 

Oszczędzanie ma na celu bezpieczne przechowywanie pieniędzy z minimalnym zyskiem, a inwestowanie – większe pomnażanie pieniędzy z ryzykiem ich utraty. Inwestować można w produkty bankowe, ale także w złoto, akcje, alkohole czy nawet sztukę, aczkolwiek w wielu pobocznych dziedzinach inwestycji trzeba posiadać wiedzę – chociażby na temat współczesnej wyceny dzieł i szacowania ich przyszłej wartości.

 

Inwestowanie jest długoterminowe w przeciwieństwie do stosunkowo krótkotrwałego oszczędzania na rachunkach i lokatach. Jednak oszczędzanie pozwala nam na wypracowanie pewnego zapasowego funduszu, np. w postaci kilku wynagrodzeń. Dzięki oszczędzaniu jesteśmy w stanie stworzyć tzw. poduszkę finansową, zapewniającą miękkie lądowanie w razie utraty pracy, a także zebrać środki na inwestowanie.