Naciśnij enter aby zobaczyć wyniki lub esc aby anulować.

Jak zacząć inwestować i nie stracić?

Inwestowanie jest kuszące w porównaniu do oszczędzania, pozwala bowiem nie tylko na odłożenie pieniędzy na przyszłość czy na określony cel, ale także na maksymalizację zysków. Dzięki inwestowaniu mówimy, że pieniądze same na siebie pracują. Kiedy zacząć inwestować i jak inwestować, aby nie stracić całego włożonego w inwestycję kapitału, a co gorsza – żeby nie wygenerować straty większej niż kapitał?

 

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez mało doświadczone osoby w inwestowaniu jest włożenie całego kapitału w jedną rzecz: to błąd, ponieważ lepiej rozbić inwestycje na trzy różne kategorie niż wkładać cały majątek w jedną szufladę.

 

Ponadto inwestycji nie powinno się prowadzić, kiedy ma się niespłacone zadłużenia (nieopłacone rachunki, zaległe pożyczki, nieregulowany kredyt czy zadłużenie na karcie kredytowej) oraz kiedy nie ma się oszczędności poza nadwyżką gotówki do zainwestowania. Jeżeli inwestycja się zupełnie nie powiedzie, oszczędności pozwolą Ci przetrwać na wypadek utraty pracy, choroby itp.

W co inwestować, aby nie stracić pieniędzy?

Trudno powiedzieć, w co inwestować, aby nie stracić kapitału. Sytuacja na rynkach finansowych zmienia się z każdym miesiącem i tylko niektórzy inwestujący twierdzą, że są w stanie przewidzieć wydarzenia z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, obstawiając za pewnik niektóre inwestycje. Czy warto inwestować np. w obligacje skarbowe?

 

Eksperci finansowi twierdzą, że jednym z bezpiecznych sposobów na inwestowanie są fundusze inwestycyjne, które możemy podzielić na fundusze rynku pieniężnego (różne papiery wartościowe) oraz fundusze obligacji (skarbowe, korporacyjne, komunalne).

Czym różnią się od siebie inwestycje?

Jako początkujący inwestor indywidualny zapewne będziesz chciał zainwestować stosunkowo niewielką kwotę na dość krótki okres, aby przekonać się, jak to jest inwestować w ogóle. Inwestowanie małymi krokami jest lepsze od rzucania się na głęboką wodę i ryzykowania oszczędnościami.

 

Najmniejszym ryzykiem – ale też mniejszymi w porównaniu do tzw. inwestycji agresywnych zyskami – charakteryzują się lokaty, fundusze obligacji, fundusze dłużnych i wierzycielskich papierów wartościowych. Fundusze agresywne polegają zaś na inwestowaniu w akcje, które zmieniają się bardzo dynamicznie w zależności od wahań rynkowych. Do tak ryzykownych inwestycji potrzebna jest wiedza na temat rynku kapitałowego i doświadczenie w inwestowaniu.