Naciśnij enter aby zobaczyć wyniki lub esc aby anulować.

Jak oszczędzać na emeryturę?

Nigdy nie jest za wcześnie na myślenie o emeryturze, nawet jeśli nie minęło Ci jeszcze ćwierć życia. Zawsze wydaje nam się, że będziemy mieli czas na oszczędzanie na emeryturę, jednak lata lecą, a oszczędności nie przybywa. Nawet jeżeli zarabiamy dużo, a odkładamy mało, w ciągu kilku lat przed emeryturą nie będziemy w stanie nadrobić żadną lokatą kwoty, jaką zaoszczędzilibyśmy przez co najmniej 30 lat. Jak oszczędzać na emeryturę?

Oprócz oczywistej odpowiedzi, czyli – jak najwcześniej, warto wiedzieć, czy pieniądze na emeryturę odkładać na koncie oszczędnościowym, czy na lokacie? Inwestować – ale w co? Kiedy liczba osób w wieku emerytalnym będzie rosnąć, a liczba osób w wieku produkcyjnym w Polsce będzie maleć, emerytury nie będą jawić się w jasnych kolorach. Jak oszczędzać na emeryturę, aby po definitywnym zakończeniu pracy utrzymać właściwy dla siebie poziom życia?

Jak oszczędzać na emeryturę: IKE i IKZE

IKE (Indywidualnym Koncie Emerytalnym) oraz IKZE (Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego) mają limitowane wpłaty (odpowiednio 3-krotność prognozowanego, średniego wynagrodzenia na dany rok oraz 1,2-krotność tegoż wynagrodzenia), a dzięki IKZE możesz zmniejszyć podatek dochodowy. Ponadto korzystając z IKE lub IKZE nie płacisz podatku od zysku kapitałowego. Wypłaty z IKE i IKZE także są obłożone zasadami, takimi jak ukończenie danego wieku czy dokonywanie wpłat przez konkretny czas.

Jak oszczędzać na emeryturę: lokaty i inwestycje

Eksperci przyznają, że oszczędzanie na emeryturze na lokacie długoterminowej zdecydowanie nie wystarczy, jeżeli chcemy zachować po zakończeniu pracy dotychczasowy poziom życia. Lokaty w porównaniu do innych produktów bankowych mogą być za nisko oprocentowane, dlatego – owszem – warto mieć lokatę, ale jako jeden ze sposobów oszczędzania na emeryturę. Warto także inwestować np. w nieruchomości (chociażby stały wynajem daje comiesięczny dopływ gotówki, dla niektórych stanowiący obecnie nawet połowę miesięcznej wypłaty).

Jak oszczędzać na emeryturę: pamiętaj o inflacji

Planowanie oszczędzania na emeryturę powinno brać pod uwagę inflację. Załóżmy, że chcesz odkładać 300 zł miesięcznie przez X lat. Bierzesz pod uwagę obecne wydatki i bieżącą stopę życiową – nie zastanawiasz się jednak nad tym, że za 40 lat za taką samą kwotę będziesz w stanie kupić mniej niż dzisiaj. Pamiętaj, że kwota ta powinna zostać podwyższona – wówczas dowiesz się, ile tak naprawdę musisz miesięcznie oszczędzać dzisiaj, aby za 40 lat zachować godny poziom.

 


Jeżeli wydaje Ci się, że oszczędzanie na emeryturę z Twojej niskiej wypłaty jest niemożliwe, przeanalizuj swoje wydatki, a także poszukaj innych dróg zarobku – może znajdziesz czas na dodatkową pracę, która nie zajmie Ci zbyt wiele czasu wolnego, a dzięki niej zarobisz chociaż kilkaset złotych na przyszłą emeryturę.