Naciśnij enter aby zobaczyć wyniki lub esc aby anulować.

Domowy budżet krok po kroku

Jak ułożyć budżet domowy, aby od dziesiątego do dziesiątego nie brakowało nam pieniędzy zarówno na podstawowe potrzeby życiowe, jak i na przyjemności, którym tak trudno nam odmówić, niezależnie od tego, czy to kino, teatr, czy piwo ze znajomymi na mieście?

Domowy budżet krok po kroku jest łatwy do ułożenia, chociaż wypełnianie komórek w Excelu czy tabelek w zeszycie może na początku zniechęcić. A przecież chodzi tu o Twoje pieniądze! Wystarczy poświęcić trochę czasu na podliczenie naszych dotychczasowych wydatków i zaplanowanie ich na kolejny miesiąc, a także wziąć pod uwagę oszczędności na cele długofalowe.

Podziel domowy budżet na kilka kategorii

Jedzenie, higiena, rozrywka, sport, rachunki – to kilka przykładowych kategorii w budżecie domowym. Niektóre z nich mogą charakteryzować się stałymi kwotami co miesiąc jak rachunki (nie licząc ewentualnych nadpłat lub niedopłat), karnet na siłownię, kupowane regularnie środki czystości; inne będą się zmieniać jak np. wydatki na rozrywkę.

Aby dowiedzieć się, ile faktycznie wydajesz co miesiąc, musisz policzyć dotychczasowe wydatki włącznie z najmniejszymi przekąskami za złotówkę, bo nawet nie zdajesz sobie sprawy, ile sumarycznie kosztują Cię co miesiąc kawy i drożdżówki kupowane np. 3 razy w tygodniu przed pracą. Złotówka do złotówki… i zbierze się stówka.

Ogranicz zbędne wydatki w budżecie domowym

Czyli np. wspomniane kawy i drożdżówki. Pożeraczem finansów w budżecie domowym są także obiady na mieście. Wiadomo, że dzięki nim oszczędzasz czas na gotowaniu, ale jeżeli podliczysz choćby tygodniowy budżet na lunche, okaże się, że za tę kwotę można by kupić nie tylko składniki na obiad, ale też inne produkty do domu… w tym nawet nieszczęsne przekąski. Zbędne wydatki to także płacenie za lejącą się bezsensownie podczas mycia zębów czy naczyń wodę, prąd zużywany przez urządzenia w trybie stand by itp.

Oszczędzaj długofalowo i na lokacie lub koncie oszczędnościowym

Jeśli marzą Ci się zagraniczne wakacje za kilka tysięcy złotych, musisz w końcu zacząć na nie oszczędzać w budżecie domowym. Lepiej zbierać chociaż po 100 zł miesięcznie niż nie zbierać nic i nie spełnić swojego marzenia, bo Cię na nie stać. Może i nie stać się teraz, ale dzięki oszczędzaniu na koncie oszczędnościowym wszystko może stać się możliwe.

Konto oszczędnościowe ma tę przewagę nad lokatą, że środki na nim nie są zamrożone. Oprocentowanie jest niższe, ale co miesiąc możesz wpłacać na konto oszczędnościowe wybraną kwotę, a kiedy dopadnie Cię pilna potrzeba, bezpłatnie i bez utraty odsetek wyciągniesz z niego określoną kwotę – bez brania pożyczki do spłaty, która mogłaby się nie zmieścić w budżecie domowym.