Naciśnij enter aby zobaczyć wyniki lub esc aby anulować.

Dla kogo konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe to jedna z alternatyw dla lokaty oszczędnościowej. Konto oszczędnościowe w porównaniu do lokaty ma mniej restrykcyjne warunki, np. można z niego skorzystać w czarnej godzinie, kiedy na wczoraj potrzebujemy szybkiego zastrzyku gotówki. Wówczas nie tracimy odsetek, jak mogłoby się to zdarzyć w przypadku naruszenia środków zgromadzonych na lokacie krótkoterminowej czy długoterminowej, chociaż istnieją oczywiście wyjątki od reguły.


Chociaż utraty odsetek za wypłatę pieniędzy z konta oszczędnościowego lub lokaty mogą budzić oburzenie: “Przecież to moje pieniądze, których teraz potrzebuję!”, banki wprowadzają ich tylko w celach zarobkowych. Opłaty za wyciągnięcie pieniędzy z konta oszczędnościowego więcej niż raz w miesiącu mają zniechęcać do korzystania z oszczędności – to tak, jakby ktoś próbował odsunąć Cię od rozbicia świnki skarbonki. Mimo tego po wyciągnięciu pieniędzy z konta oszczędnościowego nie tracisz odsetek. Dla kogo jest zatem konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe dla małego budżetu

Konto oszczędnościowe jest przede wszystkim dla osób, które mają stosunkowo małe oszczędności, i chcą regularnie wpłacać małe kwoty na poboczny rachunek, np. od 50 zł w górę z każdej wypłaty, aby w ciągu roku uzbierać określoną sumę na jakiś cel.

Konto oszczędnościowe pomaga także gromadzić nieduże środki na wszelki wypadek. Jeżeli założymy, że jedna wypłata z konta oszczędnościowego w miesiącu jest darmowa i nie powoduje utraty żadnych odsetek, w naprawdę czarnej godzinie możemy użyć środków z konta oszczędnościowego.

Konto oszczędnościowe dla osób nie lubiących zamrażać pieniędzy

W porównaniu do lokaty konto oszczędnościowe nie zamraża naszych pieniędzy. Możemy z nich dowolnie korzystać (oczywiście pamiętając o ewentualnej opłacie za kolejne wyciągnięcie środków z konta), tymczasem środki na lokacie zostają zamrożone na określony czas – i dopiero potem możemy odebrać je z odsetkami.

Jeżeli z jednej strony chcesz, żeby pieniądze na siebie pracowały, ale z drugiej strony – chcesz mieć do nich dostęp na wszelki wypadek bez utraty odsetek, bo tak czujesz się bezpieczniej, wybierz konto oszczędnościowe. Co prawda oprocentowanie na koncie oszczędnościowym jest niższe niż na lokacie, ale masz dużą swobodę ruchów w zakresie wpłacania i wypłacania środków.