Naciśnij enter aby zobaczyć wyniki lub esc aby anulować.

Jak dbać o swoje finanse osobiste?

“Były czasy, kiedy tylko głupców nie trzymają się pieniądze. Teraz zdarza się to wszystkim” – mówił amerykański polityk Adlai Stevenson. Kiedy codziennie jesteśmy kuszeni wieloraką rozrywką, gadżetami, przekąskami i promocjami krzyczącymi “SALE!”, trudno czasami trzymać się domowego budżetu. Jak dbać o swoje finanse, aby jednocześnie oszczędzać i nie odmawiać sobie przyjemności?


Aby dbać o swoje finanse, trzeba nie tylko powstrzymywać się od impulsywnych, nieprzemyślanych zakupów rzeczy, które tak naprawdę nie są nam potrzebne i za miesiąc zalegną albo w szafie, albo w kurzu, ale także należy stworzyć plan domowego budżetu. Jak dbać o swoje finanse z planem domowego budżetu?

Domowe finanse – przeanalizuj dotychczasowe wydatki

Weź pod uwagę wyciągi z konta z ubiegłego miesiąca i rachunki za zakupy opłacane gotówką, jeśli takie zbierasz. Stwórz kilka kategorii: jedzenie w domu, na mieście, alkohol, słodycze, rozrywka (możesz wyróżnić kilka podkategorii), sport (wycieczki, karnet do klubu fitness itp.). Sprawdź, ile sumarycznie pieniędzy wydajesz na jedzenie na mieście, ile na słodycze, papierosy, które miałeś/-aś rzucić… Taka analiza pozwoli Ci znaleźć kilka pól do oszczędności.

Finanse domowe – stwórz plan na miesiąc

Policz wszystkie obowiązkowe opłaty (rachunki za mieszkanie, abonamenty itp.), zastanów się, ile tygodniowo chcesz przeznaczyć na jedzenie, a ile na rozrywkę. Zobacz, ile pieniędzy na koncie powinno Ci zostać według planu. Warto założyć też zapasową, niewielką kwotę na naprawdę niepowtarzalną okazję – krótką wycieczkę last minute, spontaniczny wyjazd czy limitowaną promocję -70% na rzecz, o której myślisz od dawna, ale była za droga.

Zacznij inwestować, aby dbać o swoje finanse

Wobec szerokiej oferty produktów bankowych i innych możliwości inwestowania trudno uwierzyć, żeby trzymanie oszczędności w domu w skarpecie było opłacalne. Owszem – oszczędzasz na czarną godzinę lub na określony cel, jednak w skarpecie kwota oszczędności nie pracuje na siebie, czyli się nie powiększa.

Ponadto istnieje ryzyko, że w chwili słabości sięgniesz do skarpety, aby kupić sobie coś innego – i zbieranie określonej kwoty potrwa o wiele dłużej niż zakładałeś/-aś. W przypadku lokat albo nie możesz wybrać pieniędzy przez określony czas, bo utracisz odsetki, albo masz dozwoloną jedną, niewielką wypłatę w kryzysowym momencie. Nie masz zbyt dużej kwoty do jednorazowej wpłaty na lokatę? Nie szkodzi, istnieją lokaty, na które co jakiś możesz wpłacić wybraną kwotę. Prawie jak do skarpety – z tym, że pieniądze same rosną.