Naciśnij enter aby zobaczyć wyniki lub esc aby anulować.

Chcę zacząć oszczędzać – poradnik

Dzisiaj nadszedł ten dzień, kiedy chcesz zacząć oszczędzać, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Przeznaczyć na tygodniowe wydatki określoną kwotę czy podzielić budżet domowy na kilka małych części? W naszym poradniku “Jak oszczędzać w domu?” przeczytasz, jak łatwo zacząć domowe oszczędzanie.


Pierwszym krokiem do domowego oszczędzania powinno być przeanalizowanie dotychczasowych wydatków, np. z ostatniego miesiąca lub tygodnia. Użyj do tego historii swoich płatności kartą bankową oraz rachunków za wydatki gotówką. Jeżeli nie zbierzesz wszystkich wydatków – trudno, wcale nie oznacza to, że analiza przed wprowadzeniem nowego systemu oszczędzania jest zbędna. Dlaczego warto ją zrobić?

Budżet domowy ma kilka różnych kategorii

Największe dwie główne kategorie w budżecie domowym to rachunki i zakupy spożywcze, a po piętach depcze im trzecia – ogólnie pojęta rozrywka. W planowaniu oszczędzania warto przeliczyć, ile płacimy sumarycznie za rachunki i czy możemy zmniejszyć te kwoty np. dzięki odłączaniu ładowarek od gniazdek czy zakręcaniu wody.

Jeżeli planujesz oszczędzać, policz też, ile wydajesz tygodniowo na jedzenie na mieście i przez tydzień gotuj w domu podobne posiłki lub Twoje ulubione szybkie dania. Nie musisz tego robić codziennie – wystarczy gotowanie raz na dwa, trzy dni i pakowanie posiłków do lunchboxów. Już po tygodniu zauważysz różnicę na koncie. Kupuj także mniej, a częściej, żeby niepotrzebnie nie wyrzucać jedzenia.

Podliczenie wydatków sprawi, że zobaczysz, jak kumulują się nawet najmniejsze kwoty i ile na nich tracisz.

Jak oszczędzać pieniądze na rozrywce?

Każdy lubi pójść do kina, na piwo albo wino, pojechać gdzieś na weekend czy kupić sobie książkę. Niestety nie wszystkich stać na kino kilka razy w miesiącu i cotygodniowe wycieczki w góry. Aby oszczędzać na rozrywce, możesz z góry określić kwotę, jaką chcesz na nią przeznaczyć w miesiącu – niech będzie mniejsza niż w ostatnim. Książki wypożyczaj w bibliotece, pij mniej drogiego alkoholu lub urządzaj ze znajomymi domówki – są tańsze niż alkohol i jedzenie na mieście za każdym razem. Na Facebooku polub strony kin i klubów koncertowych, a także organizatorów wydarzeń i poluj na darmowe wejściówki w każdym konkursie. Okazja czyni zwycięzcę i oszczędności.

Bilety na wycieczki i rezerwacje rób z wyprzedzeniem. Wtedy możesz zapłacić mniej niż w najgorętszym sezonie urlopowym, kiedy przewoźnicy i hostele podwyższają stawki dla gromad turystów. Przed wyjazdem zobacz, gdzie w danej miejscowości możesz tanio i do syta zjeść – nie brak poradników online opisujących wycieczki do danego miasta za konkretną, małą kwotę. Po co przepłacać w restauracji, skoro rzut beretem od niej może znajdować się tania i dobra jadłodajnia?