Naciśnij enter aby zobaczyć wyniki lub esc aby anulować.

5 sposobów na oszczędności w domowym budżecie

Wydaje Ci się, że oszczędzasz, bo wydatki planujesz z wyprzedzeniem i przeglądasz rachunki, a jednak po miesiącu okazuje się, że znów zostało Ci za mało pieniędzy? Sprawdź 5 sposobów na oszczędności w domowym budżecie!


Jeżeli do tej pory notowanie każdej wydanej złotówki i analizowanie codziennych wydatków wydawało Ci się przesadą, po przeczytaniu tego artykułu zrozumiesz, dlaczego to ważne i jak może Ci pomóc zaoszczędzić do nawet kilkuset złotych miesięcznie!

1. Po pierwsze – nie kupuj obiadów i przekąsek na mieście

Jedzenie na mieście, chociaż oszczędza czas i daje okazję do poznania nowych smaków, które nie powstałyby w naszej kuchni z braku umiejętności czy zapasów, zdecydowanie nie oszczędza pieniędzy. 20 zł dziennie na solidny obiad dwudaniowy nie wydaje się dużą kwotą, ale w skali tygodnia i miesiąca wydatek jest już spory. Za tę samą kwotę kupisz o wiele więcej jedzenia do domu, a gotować możesz raz na 3 dni, pichcąc jednorazowo więcej i pakując obiady do pudełek.

Ogranicz także przekąski na mieście. Kawa za 6 zł po drodze do pracy, na śniadanie drożdżówka za 1,5 zł, po obiedzie pora delektować się batonikiem za 2 zł, a w drodze do domu warto kupić słone paluszki… Nawet nie wiesz, ile sumarycznie tracisz na takie drobiazgi, których nie podliczasz w rachunkach. W skali miesiąca może być to minimum 100 zł.

2. Po drugie – oszczędzaj wodę

Cieknący trzeci dzień kran, woda odkręcona podczas mycia zębów lub mycia naczyń, codzienne napełnianie wanny do pełna zamiast prysznica? Co najmniej kilka, jak nie kilkanaście litrów wody marnujesz w ten sposób. Wystarczy wymienić uszczelkę, zakręcić wodę podczas szorowania zębów lub garnka i wziąć krótki prysznic, aby oszczędzać na rachunkach i mieć nadpłatę zamiast ciągłych niedopłat.

3. Po trzecie – oszczędzaj prąd

Nie pamiętasz, kiedy Twój telewizor, laptop, komputer był wyłączony, a nie w trybie stand-by? Wychodzisz z pokoju na godzinę i zostawiasz włączone światło, albo zapaloną lampkę przy dziecku na całą noc? Dzięki temu zapłacisz wyższe rachunki, chociaż wcale nie musisz. Drobne czynności w dłuższej perspektywie oszczędzają wcale nie drobne pieniądze.

4. Po czwarte – kupujesz przed wyprzedażami

Oczywiście kupowanie na wyprzedażach ma swoje minusy, bo nie cieszysz się nowymi ubraniami tuż po ich ukazaniu się na wieszakach, ale wyobraź sobie, że najdroższe rzeczy z Twojej szafy można kupić nawet 50 albo 70% taniej, a oszczędność albo odłożyć, albo kupić sobie coś innego. Nie unikaj także lumpeksów – w niektórych można wyłowić prawdziwe perełki z metkami za grosze.

5. Po piąte – wyrzucasz jedzenie i kosmetyki

Przeterminowane sery, niedojedzone sałatki, niezużyte kosmetyki lądują u Ciebie w koszu? Nie planujesz zatem dobrze ani zakupów spożywczych, ani nie panujesz nad kosmetykami. Kosmetyki opłaca się kupować na promocjach na zapas – weź wtedy te sprawdzone. Jeżeli inwestujesz w nowe, a Ci się nie sprawdziły, odsprzedaj je nawet za połowę ceny znajomej – oszczędność po obu stronach będzie mile widziana, zwłaszcza jeśli nie zużyłaś za dużo kosmetyku. Jedzenie kupuj maksymalnie na 3 dni z góry, planując posiłki – wtedy zaoszczędzisz na jego wyrzucaniu.